Vyvolání negativu

O vyvolávání negativních černobílých filmů bylo napsáno tolik článků a knih, že fakt nemá velký smysl psát cokoli dalšího. Každý si může nastudovat opravdu do detailu téměř jakoukoli kombinaci filmu a chemie. Na všechno, na každý krok, existuje asi nekonečené množství variant a proto přidám svůj postup. Protože mít na výběr má smysl.

Úplně na začátku budete potřebovat vybavení. Není žádný problém investovat o nějakou korunu navíc a koupit si kvalitní věci. Na bazaru hledám pouze jinou cestou nesehnatelné věci. Začal jsem tím, že jsem slepě nakoupil v fotoprodejně za nesmyslný peníze plastový krámy, které jsem o prvních zkušnostech nahradil kvalitnějšími.

Seznam věcí:
 

  • 4x skleněná odměrka 1L, koupil jsem si za cca. 110,- Kč v TESCU
  • Vývojnice JOBO, na 135 film mám 1510, na 120 film mám 1520
  • Vypírací JOBO “kaskáda”. Dát za hadici s plastovou koncovkou litr se zdá dost, ale je to velmi praktická věc.
  • Litrové lahve. Začínal jsem s plastovými z fotoprodejny, ale přešel jsem na kvalitnější a lacinější skleněné Simax
  • Odměrný válec, to samé, také jsem si nejdříve koupil drahý plastový, abych si po čase koupil ve Verkonu skleněný. Sklo je prostě sklo.
  • Teploměr - lihový skleněný křehký a pomalý, no, nahradil jsem digitálním do masa ThermoPro TP-01H, měří okamžitě a na destiny.
  • Míchadlo na chemii - použil jsem ji asi 2x a jinak nikdy. Ale mám ji. Můj postup neobsahuje potřebu míchat chemii.
  • Různé injkeční stříkačky. Hodí se na jemné dávkování.
  • Stěrku na vypraný film. No, někdo říká, že si s tím zdrápal filmy. Já si ji vždy předem namočím, a pak jen lehce stáhnu vodu z filmu.
  • Kolíčky. Jasný, potřeba na sušení filmu.
  • Něco na měření času. Kombinované stopky, kuchyňkou minutku, já používám aplikaci The Massive Dev Chart.
  • Nůžky. Nějaké kvalitní, pevné nůžky střední velikosti nebo prostě nějaké nůžky. 
  • Drobnosti. Ručník. Krepovou samolepící pásku. Muziku. Nervy. Destilovanou vodu.
  • Chemii dle vlastního výběru / záměru. Na své první vyvolávání jsem si koupil Ilfrod Simplicity Starter Pack

JOBO Kaskádu jsem musel upravit, protože ten gumový nesmysl na jednom z konců prostě na nic, z čeho mi doma teče voda, prostě narvat nejde. Zaťal jsem zuby a se sebezapřením vyrazil do OBI ulovit něco, co by tento problém vyřešilo. Našel jsem si redukci, která jde našroubovat na standardní závit pro hlavici sprchy, ustřihnul ten gumový nesmysl z JOBO hadice a narval do ní tu mosaznou redukci. Hotovo, plně funkční.


Postup krok za krokem

Příprava. Mám rád pořádek a dodržuju systém. Tento přístup mi umožňuje alespoň minimální kontrolu nad procesem vyvolávání a opakovatelnost. Takže jako první si na linku vyrovnám čtyři odměrky s chemií - vývojku, přerušovač, ustalovač a smáčedlo. Ať si říká kdo chce co chce, veškerou chemii si připravuju jen v destilované vodě a používám jednorázovou (one-shot) vývojku, kterou si připravím vždy čerstvou. Vyvolávám v Pyrocat-HD. Všechnu chemii mám vychlaznou / ohřátou obvykle celkem přesně na 20°C (ok, plus minus půl stupně neřeším)

Nyní je potřeba dostat film do vývojnice. Je to pruda, opruz a pro mě nejhorší část domácího vyvolávání. Protože tuto jedinou část procesu je nutno dělat v abosolutní tmě. Nevím, jak vy, ale já doma nemám nikde absolutní tmu. Takže se zavřu v koupelně s vývojnicí, nůžkami, krepovou samolepící páskou a filmem. Vše si vyskládám na nějaký rovný povrch, abych vše nahmatal i poslepu. Krepovou páskou přilepím ručník na futra, aby mi spárami kolem dveří nefoukalo dovnitř světlo, další hadr nacpu podél prahu. Obvykle si zapomenu sundat hodinky!

Vezměte si nějaký starý osvícený nenastříhaný film a trénujte normálně na světle soukání filmu do drážek cívky dokud to nebudete umět naprosto bez potíží i poslepu. Cívka vývojnice musí být naprosto suchá, jinak se film nasoukat do drážek nedaří, chytnete nerva a je po všem.

Cívka má po stranách takové vybrání pro prsty, je to vidět na fotce tady někde kolem, tam si dejte ukazováčky a vždy ukazovačkem přitiskněte film na straně jedné a zároveň pootočte stranou cívky na straně opačné. Tímto “cik-cak” způsobem se film pomalu nasouká do drážky. Pak vložte cívku s filmem do vývojnice a zavřete pečlivě víko. Mno, tak snad. :)

Film tedy máme ve vývojnici. Všechny další kroky už provádíme na pohodu za denního světla. Vypírací JOBO hadici připevněte dle svých možností na zdroj vody. Buď přes redukci nebo třeba duck tejpou. Na nějaké lince nebo stole nebo kde máme tedy nachystnou sadu chemie o teplotě 20°C. Na měření času používám aplikaci do telefonu Massive Dev Chart, protože obsahuje vyvolávací časy pro většinu myslitelných kombinací filmů a vývojek a její použití celý proces náramně usnadňuje, protože např. po nastavené době upozorní na potřebu překlápění. Můžete vyvolávat i tzv. rotačním způsobem, ale tomu se tento postup nevěnuje.

Máme-li tedy vše připraveno, chemii v odměrkách, film ve vývojnici, aplikaci v telefonu, muziku v uších, nervy v kýblu, eh, no, dále je to celkem jednoduché :) V aplikaci si vyberete svůj film, a vývojku, a měli byste vidět neco jako na obrázku níže:

Jdem na to. Otevřete víčko vývojnice (nalévací víčko, nikoli celou vývojnici), a nalijte dovnitř vývojku. Víčko zavřete a stiskněte tlačítko START.

V aplikaci nyní první minutu probíhá animace překlápění a tikají stopky. Překlápění je subjektivní autorský projev fotografa, který jistou měrou ovlivňuje výsledný vzhled vyvolaného filmu. Jako u všeho, každý má na překlápění svůj názor. Osobně poslouchám kapalinu uvnitř a plynule otáčím vývojnicí dnem vzhůru, počkám, až kapalina přeteče přes cívku, a stejně plynulým pohybem otočím vývojnici zpět dnem dolů. Takto překlápím. První minutu v kuse, dále pak dle informace v aplikaci, obvykle 10 sekund po každé minutě, ale může se to lišit. Tip: vzhledem k tomu, že překlápěním se obsah uvnitř trochu pění, tak vždy po ukončení překlápění s vývojnici při pokládání klepnu o desku stolu a ještě na ní dlaní poplácám, aby se případné bubliny odbublinovaly do… Je na vás, jakou metodu si vymyslíte. Je to grif.

Jakmile čas doběhne, otevřeme víčko vývojnice a vylijeme vývojku do sběrné nádoby. Nevylevejte chemikálie do odpadu. Jsou pro mnoho živočichů velmi toxické. 

Úplně stejným způsobem postupujeme pro přerušovač a ustalovač. Ustalovač se používá opakovaně, takže ten vlijte po ustálení filmu zpět do lahve. Smáčedlo se lije do vývojnice nakonec, až po vyprání filmu. Z počátku sledujte aplikaci a nechte se ji vést, časem už budete mít zažité, kdy a jak překlápět, a budete ji používat hlavně jako fajn stopky. 

Vypírání. Vypírání je stejná názorová “magie” jako překlápění. Asi se dočtete, že každý vypírá trochu jinak, po svém. Já prostě pečlivě strčím perlátor kaskády do vývojnice, nastavím tlak vody tak, aby kolem perlátoru vycházely z vývojnice houfy bublinek, neboť takové praní je dle dostupných informací nejúčinnější a nechám deset minut prát. Když to tam strčíte blbě, tak se perlátor z vývojnice uvolní a zmítající se hadice vás zleje od hlavy k patě.

Po uplynutí deseti minut považuji film za dostatečně vypraný, vypnu vodu, vyndám hadici z vývojnice, a jako poslední krok dovnitř naleju smáčedlo. Pravděpodobně je to kapka jaru v destilce, ale prostě používám koupený Kodak, pár kapek pipetou do destilky. Smáčet stačí 30 sekund, po celou dobu překlápějte a nakonec smáčedlo vylijte do odpadu, to ničemu neškodí. A chystáme se otevřít vývojnici a kouknout se na výsledek. V této fázi přichází takové to šimrání kolem žaludku, kdy si říkáte, jestl tam nějaké obrázky budou :)

Když vylévám smáčedlo z vývojnice, poleju s ním také gumové čelisti stěrky, jednak z ní smyju prach a zárověň jsou gumové čelisti klouzavé. Rozeberu vývojnici, vyndám cívku s filmem a rozeberu i cívku. Vyndám vyvolaný fílmy a už vidím, zda “tam něco je” :) Stěrkou jemně stáhnu přebytečnou vodu a nacvaknu kolíčky na začátek a konec filmu. A pokud se někde v procesu nestala chyba, máme svůj vyvolaný film :)

 

Tak dobré světlo a ať se to povede!